Jak vybrat trekové hole?

Verze pro tiskVerze pro tiskVerze PDFVerze PDF
Použití holí
S použitím trekových holí se setkáte jak při letních, tak i při zimních tůrách. Mezi hlavní výhody patří tlumení nárazů na klouby dolních končetin, kyčelní klouby a páteř a to zejména při sestupech. Musí být ale splněny základní podmínky jako např. nasazení hůlek v páru, rukověť efektivně podporující ruku při jejím zatížení a jejich nasazování co nejblíže k momentálnímu těžišti těla.
Při výstupech poskytují dobrou oporu, umožňují optimální dýchání a určují přijatelný rytmus chůze. Celkově zvyšují stabilitu, zvláště pak při nošení těžkých batohů, v mokrém terénu, na sněhových a zamrzlých plochách, při přecházení vodních toků atd.
Hole nejsou žádným "spásným" prostředkem a neposkytnou méně trénovanému člověku "zázračnou sílu", ale jejich vhodné užití dokáže účelně šetřit tělo a zlepšit komfort chůze. Pokud byste měli přece jenom pocit, že jsou Vám na obtíž a nejsou vhodné pro postup tím, kterým terénem, lze je vždy jednoduše umístit na batoh a volit jiné způsoby.
Existují samozřejmě i argumenty proti. Při nesprávném umísťování holí daleko od těžiště těla hrozí ztráta rovnováhy s následným pádem. Neustálé používání může vést ke zhoršování smyslu pro rovnováhu. Stálé používání holí a tím absence volných rukou hrozí pádem s nebezpečnými následky.

Konstrukce holí

Teleskopické hole pro turistiku tvoří speciální sortiment a odlišují se od ostatních hůlek. Samozřejmě se nevylučuje použití i "neturistických" hůlek, spíše však jako nouzová možnost.

Na trhu jsou k dostání v zásadě dva druhy hůlek - dvoudílné a třídílné. Obecně platí, že třídílné hůlky bývají skladnější, ovšem na úkor většího počtu "kritických" míst (stahovací mechanismy apod.). Rozsah nastavení bývá od cca 60 do 145 cm.

Rukojeti

Měli by být anatomicky tvarované s nastavitelnými poutky. Horní část rukojeti by měla mít ve vodorovném řezu plochu alespoň 25cm2, aby při případném pádu na hůl nemohl její konec proniknout do oční dutiny.

Použité materiály jsou zde zejména umělá hmota, korek, kaučuk a různé směsi. Existují také hůlky, které mají v rukojeti zabudován tlumící systém (různé hydraulické anti-schock systémy apod.) starající se o odstranění bolestivého zatížení zápěstí a loktů zejména při sestupech. Účinek je sporný, cena hole je však zhruba třikrát vyšší.

Trubky

U trojdílných holí jsou první dvě trubky odshora rovné a třetí díl  je kónického tvaru. Je proto důležité vytahnout tento třetí díl na maximální délku a potřebná délka celé hůlky se nastavovala na úrovni prvního a druhého dílu (na horním konci). Jinak dochází k uvolňování středního dílu hůlky.

V současnosti se jako zpevňovací systém nejvíce osvědčuje otočný mechanismus s roztažitelným konusem uvnitř hole.

Materiálem pro výrobu trubek bývá dural, u špičkových hůlek jsou to již dnes o mnoho lehčí a pevnější uhlíková vlákna.

Trubky se ještě povrchově upravují. Nejdelší životnost povrchové úpravy lze dosáhnou pískováných nebo eloxovaných povrchů. Lakováním nedosahuje valných kvalit ani životnosti.

Dobré hole by měly umožňovat snadnou výměnu vhodných kroužků (talířů) - na sníh (velký průměr), trekkové, či jejich úplné odstranění.

TalířMěl by být nejlépe výkyvný nebo dostatečně pružný aby ve firnovém svahu umožňoval řádné zabodnutí hole.
HrotHrot hole by měl mít dostatečnou životnost a měl by mít optimální držení na různých typech povrchu.