Rozhledna na Klínovci

Verze pro tiskVerze pro tiskVerze PDFVerze PDF

Místo

Rozhledna na Klínovci
Česká republika
50° 23' 44.8224" N, 12° 58' 5.3724" E

Rozhledna na KlínovciHistorie vyhlídek a rozhleden na Klínovci se datuje od roku 1817, kdy zde stála jednoduchá dřevěná konstrukce, kterou v letech 1838 až 1868 nahradil vyhlídkový gloriet. V létě roku 1880 jáchymovští turisté během jediného týdne postavili na vrcholu dočasnou dřevěnou věž a usnesli se, že zde postaví kamennou rozhlednu. Sbírka peněz a příprava projektu trvala tři roky a realizace byla zadána kadaňskému staviteli Josefu Peterovi.

Práce začaly v červenci 1883 a vzhledem k zimnímu přerušení stavby byly dokončeny až napřesrok. Velkolepá slavnost vysvěcení nové, 24 m vysoké osmiboké kamenné rozhledny, pokřtěné jménem císaře Františka Josefa I. se odehrála 3. srpna 1884. Stavba přišla jáchymovský Krušnohorský spolek na 4300 zlatých.

V roce 1893 byla k rozhledně přistavena malá hostinská místnost, následně byl objekt ještě několikrát dostaven až do dnešní podoby rozsáhlého komplexu několika budov. Velkou slávu zažil Klínovec v roce 1908, kdy se v prostorách objektu konala Jubilejní výstava řemeslných a průmyslových výrobků Rudohoří. Z ní se dochovala bývalá výstavní hala s krásným kazetovým stropem a erby vystavujících krušnohorských měst. Dříve sloužila jako jídelna, v níž se mohli návštěvníci rozhledny osvěžit.

Do roku 1998 držela věž na Klínovci primát nejvýše položené rozhledny v České republice, než ji na 1315 m vysokém šumavském Poledníku předstihla rekonstruovaná věž, původně sloužící pro vojenské účely, dnes přístupná pro turisty.

Poloha na mapě: 
Javascript is required to view this map.