Plešivec

Verze pro tiskVerze pro tiskVerze PDFVerze PDF

Místo

Plešivec
Česká republika
50° 21' 22.4748" N, 12° 50' 21.4224" E

Na vrcholu Plešivce se nachází šestnáctimetrová dřevěná rozhledna, s nadmořskou výšku 1028 m n. m. Z jejího ochozu je nádherný rozhled na okolní vrcholky Krušných hor, Slavkovský les, Doupovské hory, a také Dyleň v Českém lese. Je vidět nejvyšší hora Krušných hor Klínovec 1244 m i nejvyšší vrchol na německé straně Fichtelberg 1214 m, jako na dlani máte Jáchymov, Karlovy Vary a daleké okolí.

Na vrchol Plešivce, až na parkoviště k horskému hotelu, se dostanete autem po asfaltové cestě, odbočkou ze spojnice Abertamy - Boží Dar. Vrchol také protínají žlutě, modře a zeleně značené turistické stezky z Abertam, Pstruží, Merklína, Božího Daru a Jáchymova. Trasa z Božího Daru je značena i pro cykloturistiku a představuje krásný trek po lesních cestách z Klínovce, přes Božídarská rašeliniště a dále po hřebenu Krušných hor. Na rozhlednu je celoročně přístup v době od 10.00 do 20.00 po schodech z jídelny hotelu za poplatek 10 Kč.

Dnešní vzhled objektu již není původní, např. prosklení oken jídelny se znaky horských měst Krušnohoří, jsou dnes instalována ve vitrínách na zdech jídelny. Občerstvit se lze přímo v hotelu, případně kousek pod vrcholem v další horské chatě s venkovním posezením. Na vrcholu se také nalézá chata Horské služby.

Poloha na mapě: 
Javascript is required to view this map.