Horní Blatná

Verze pro tiskVerze pro tiskVerze PDFVerze PDF

Místo

Horní Blatná
Česká republika
50° 23' 23.6472" N, 12° 46' 11.334" E

Horní Blatná je jedním z nejvýše položených českých měst. V okolní drsné přírodě a krajině Krušných hor nabízí pozoruhodné historické a technické památky i spoustu tipů na hezké výlety v kteroukoli roční dobu.

Horní Blatná na mapě připomíná spíše vesnici, ale ani dnes nezapře svůj starobylý původ středověkého, poměrně mladého hornického města. Založena byla v roce 1532 v době zvýšené poptávky po cínu. Lokalita pro výstavbu přitom nebyla vybrána náhodou – v okolí se už minimálně dvě století předtím rýžoval minerál cínovec (kassiterit - SnO2).

Najdete tady řadu zachovalých historických goticko-renesančních a barokních domů rozmístěných v pravidelné původní pravoúhlé zástavbě. Zajímavostí je, že Horní Blatná patřila kdysi Sasku a k Čechám byla připojena až roku 1547. O rok později se stala královským horním městem. Dominantu tvoří kostel sv. Vavřince z roku 1754 s věží z let 1605-07. V ní sídlil kdysi věžník, pozorující celou obec, aby hlásil vznikající požár a jiná nebezpečí.

Dnes zde najdete malou uměleckou galerii. Jedním z nejvyhledávanějších a nejhezčích domů je současné sídlo městského muzea, nesoucí na portálu letopočet 1754.

Poloha na mapě: 
Javascript is required to view this map.